Mit nyerek, ha nem dohányzom?

A nem dohányzás előnyeit nemcsak azok tapasztalhatják meg, akik soha nem gyújtottak rá, hanem azok is, akik abbahagyják a dohányzást. Az örök élet a nem dohányzóknak sem jár, de sokkal fiatalosabbak és egészségesebbek lesznek idős korukban is.

Van olyan kemény, mint a heroin

Orvosi szempontból a dohányzás ugyanolyan drogfüggőség mint a kokain vagy heroin használat, sőt más szempontból még veszélyesebb is ezeknél a kemény drogoknál. Az alábbiakban bemutatjuk a pszichés és a fizikai függőség hátterét, az addikció gyors kialakulásának miértjeit.

Hogy tudja, hol lehet és hol tilos rágyújtani!

A 2013-ban hatályba lépett kormányrendelet szerint a dohányzásra kijelölt helyeket, illetve a dohányzási tilalmat egységes formátumú táblákkal kell jelezni. A rendelet egy év türelmi időt határozott meg, amely 2014 március elsejével járt le. A táblák anyaga szabadon választható, de a felirat vagy jelzés méretének, színének, betűtípusának, betűméretének meg kell felelnie a jogszabályban foglaltaknak. Az új táblákon fel kell tüntetni a helyi tarifával hívható 06 40 200 493-as telefonszámot, amelyen a leszokáshoz nyújtanak támogatást, illetve a nemdohányzók védelméről szóló jogszabály előírásainak megszegésével kapcsolatban is észrevételt lehet tenni. Szerepelnie kell a www.leteszemacigit.hu internetes honlapcímnek is, ahol a leszokni vágyók kaphatnak segítséget.

Mit veszíthet a dohányzó kismama?

A dohányzás daganatot okozhat, közrejátszik szívbetegségek, érrendszeri megbetegedések és más egészségügyi problémák kialakulásában. A terhesség alatti dohányzás azonban hatványozottan káros, hiszen mind az anya, mind a baba egészségére súlyos terheket ró: növeli a koraszülés, a veleszületett rendellenességek és a hirtelen bölcsőhalál kockázatát is.

Egyre több fiatal vízipipázik

A vízipipa a cigaretta után a második legelterjedtebb dohánytermék a fiatalok között. Sokszor csoportnyomásra kezdik el, hogy felnőttebbnek, menőbbnek tűnjenek.

Törött csontok, gyomorfekély

Ma már mindenki hallott róla, hogy a dohányzás tüdőrákot okoz. Valószínűleg kevesebben tudják viszont, hogy a dohányfüst többé-kevésbé minden szervet károsít, például csontritkuláshoz és gyomorfekélyhez is vezethet. Röviden összefoglaljuk, hogy a dohányzás mely belső szervekre és folyamatokra jelent veszélyt.

Milyen vegyszert tüdőz le a dohányos?

Ma már minden cigarettás dobozon szerepel, hogy mennyi nikotin, kátrány és szén-monoxid kerül a szervezetbe egyetlen szál elszívásával. A cigaretták többi összetevőjét viszont hiába keressük a csomagoláson, pedig komoly vegyszerekről van szó. Mik azok?

Füstölgő kamaszok

Az általános iskolásba járó felsős diákok csaknem kétharmada már kipróbálta a dohányzást, 7 százalékuk pedig naponta dohányzik.