Megkezdődött a Várandósság Hete programsorozat

A kismamáknak, kispapáknak és szakembereknek szóló programok első napja az elméletről szólt. A Debreceni Egyetem Egészségügyi Karán tartott előadásokon, workshopokon a Jósa András Oktatókórház szakemberei is tartottak előadásokat.

A programsorozat első napja, egyben emlékezés volt dr. Adorján Gusztáv főigazgatónkra is, aki az egyetemmel közös programsorozat elindítója és segítője volt évekkel ezelőtt. Elhunyt főigazgatónk eszmeiségét, a szülő nők iránti elkötelezettségét, szakmai hagyatékát emelte ki dr. Szondi Zita, intézményünk főigazgatója köszöntő szavaiban.

A mai konferencián dr. Pap Károly a Szülészet-nőgyógyászati Osztály vezetője előadásában kiemelte a várandósgondozás fontosságát. A covid-járvány alatt a várandógondozáson részt vevők aránya csökkent, ennek sajnálatos eredményei már látszanak, hiszen megyénkben megkétszereződött a terhesség alatti magzatelhalások száma- emelte ki a gondozás fontosságát a szakember. Dr. Pap Károly arról is beszámolt, hogy újra elindul a fenntartó OKFŐ támogatásával a Mozgó Várandósgondozás program, amely a remények szerint újra az országos átlaghoz közelíti majd a megyei szülészeti és csecsemőellátás mutatóit.

Dr. Dicső Ferenc, a Gyermekosztály vezető főorvosa az újszülöttek újraélesztésében használt új eljárásokat mutatta be, az újszülöttek 10 százaléka igényel valamilyen segítséget a légzés beindulásához, de csupán egy százalékuknál kell extenzív élesztést alkalmazni. A jelenlegi eljárás új szempontjait mutatta be dr. Dicső Ferenc.

Dr. Enyedy Andrea szülésznő, szakmacsoportvezető a Jósa András Oktatókórházban is elérhető vízben vajúdás és szülés lehetőségéről, illetve előnyeiről számolt be. Kórházunkban az indulás éve (2019) óta 87 vízben vajúdásnál és szülésnél asszisztáltak a szakemberek. Az alternatív lehetőség megmutatta, hogy a vízben vajúdó nők nem igényelnek más fájdalomcsillapító módokat, hiszen a víznek fájdalomcsillapító hatása van.

Moravcsikné dr. Kornyicki Ágota, az EFI Irodáink vezetője a várandósság és a gyermekágyi életszakasz egészség tendenciáit mutatta be. Kutatásai alapján igen erős korrelációt mutatott be a későn gondozásba került kismamák és a koraszülés között. Az egészségmutatókban markánsan megjelennek a társadalmi egyenlőtlenségek, amelyek differenciált stratégiát követelnek meg a szakemberektől, és fontos feladatot rónak a területi védőnőkre.

Dr. Szabolcsi Kristóf, kórházunk szülész-nőgyógyásza előadásában azt emelte ki, hogy a szülés természetes élettani folyamat, ami egyénenként különböző mértékű fájdalommal jár. Az orvosok a szülő nővel megbeszélve ma már sokféle fájdalomcsillapító eljárást tudnak felkínálni, kezdve a természetes, gyógyszermentes technikáktól (relaxáció, légzéstechnikák, vízben vajúdás, stb.) a gyógyszeres támogatásig. Ma már elérhető, hogy a szülő nő csaknem fájdalom nélkül, aktívan részese lehessen a szülésnek, és a születés élményét úgy élje át, hogy a fájdalom ne vegye el ennek szépségét. Mindezek az eljárások és technikák erősítik az anya-gyermek korai kötődésének kialakulását.

Fabók Szilvia, kórházunk védőnője arról, a napjainkban sajnos egyre gyakoribbá váló, zavarról tartott előadást, amely épp az anyuka és gyermek biztonságos kötődését, együttlétét zavarja meg. A hangulatzavarok megjelenése kutatása szerint elsősorban azoknál a kismamáknál jelentkezik, akik természetes társas támogatás nélkül vagy az optimálistól eltérő időszakban szülnek, illetve nem tervezték a szülést, a baba érkezését. A várandós anyuka felkészületlensége is okozhat a szülés után hangulatzavarokat.

A felkészüléshez segít hozzá a a csapatmunka is, amely a várandós kismamát készíti fel az anyatejes táplálásra, erről már Karasz Judit szoptatási tanácsadónk tartott előadást. A beszédfejlődés elmaradása nagyon megrémiszti a szülőket, ebben segítenek fejlesztőink, konduktoraink. Nagy-Lőrincz Zsanett egy alternatív kifejezési lehetőséget mutatott be a megkésett beszédfejlődésben érintett vagy beszédükben akadályozott kisgyermekek kommunikációjára. Az Egészségfejlesztési Irodáink számos programmal, felvilágosító, egészséget támogató rendezvénnyel segítik a lakosságot, erről a nyíregyházi EFI munkatársa, Sárosiné Udud Tünde számolt be.

A Várandósság Hete május 12-én, csütörtökön, a Jósa András Oktatókórház szülészetén folytatódik, érdekes és izgalmas programokkal.

Fotó: Pusztai Sándor - Kelet-Magyarország, szon.hu