Hazánkban még mindig előkelő helyet foglalnak el a szív- és érrendszeri betegségek a lakosságot érintő egészségügyi problémák között. A hirtelen halálozásokért elsősorban a szívinfarktus a felelős, de nagy számban következik be haláleset agyi érkatasztrófa, vagy egyéb érrendszeri betegség esetén is.
A keringési rendszer gyorsan reagál a szervezetet ért stressz hatásokra. Ez egy ösztönös, automatikus védekezési reakció, melynek következtében emelkedik, vagy csökken a vérnyomás, a szívműködés felgyorsul, és az egész szervezetünk éberebb állapotba kerül.
Felgyorsult világunkban egyre nagyobb stressz hatások érhetnek bennünket, így szervezetünk is fokozottan reagál ezekre a helyzetekre. A stresszt nemcsak a mindennapi gondok, mint például a kifizetendő számláink, a hosszantartó várakozások okozzák, hanem a minket körülvevő légkör is egy állandó stresszorként van jelen a mindennapjainkban.
Mi az az időjárás eredetű stressz?
Az időjárás eredetű stressz következtében létrejövő alkalmazkodási folyamatban különösen fontos helyet foglal el az úgynevezett vegetatív idegrendszer.
A legtöbb szervnek kettős vegetatív beidegződése van: szimpatikus és paraszimpatikus. A zsigeri idegrendszer e két részéből érkező impulzusok az egyes szervek működését rendszerint ellentétes irányban befolyásolják.
Voltaképpen a szimpatikus funkciók az anyagcsere lebontó folyamatokat, a védekező reakciókat, a gyomor- és bélmozgások gátlását; míg a paraszimpatikus funkciók az anyagcsere felépítő folyamatait, a salakanyagok kiválasztását mozdítják elő.
A melegfrontot a levegő páratartalmának emelkedése és a légnyomás csökkenése kíséri.
Hogyan hatnak szívünkre a frontok?
Ezek a változások fokozzák a szimpatikus idegrendszer működését.
A szimpatikus aktivitás fokozódásának hatására megnövekedett keringési igényt a szívbetegek nehezen tudják kompenzálni. Emiatt gyakoribbá válik a szívinfarktus, növekszik a keringési elégtelenség veszélye.
Szívbillentyű-betegeknél könnyebben jelentkezik fulladás, lábdagadás, látszólag indokolatlan fáradtság, melyek mind-mind a fokozódó szívgyengeség tünetei. A szívbetegeknél gyakoribbá válik a ritmuszavar is.
Minden évszakban tudunk mit tenni a keringés épségének megőrzése érdekében.
Látnunk kell, hogy miként függ össze az életmódunk, a táplálkozásunk, a mozgásunk, az érzelmi világunk a betegség kialakulásával, és mindezt hogyan befolyásolja az időjárás változása.
Fontos, hogy a téli hónapokban is mozogjunk eleget, étkezésünk legyen kiegyensúlyozott, vitamindús. Szánjunk időt magunkra is. Relaxáljunk, alkalmazzunk naponta nyugtató légzésterápiát, alkalmazzuk a gyógynövények jótékony hatását tea és fürdőként egyaránt.
Vizsgálja meg időjárás érzékenységét a www.meteoklinika.hu oldalon, és tudja meg, hogyan hatnak a környezeti hatások önre.
Forrás: (MeteoKlinika)