Pszichodiagnosztika - és terápiás részleg


Részlegünkben jelenleg négy fő pszichológus és egy fő segédpszichológus dolgozik osztályokra lebontva.
Szakmailag különálló egységként működve mind a fekvő-, mind a járóbetegek pszichiátriai ellátásában részt veszünk. A fekvőbetegellátásban elsődleges feladatunk a pszichodiagnosztikai tevékenység, illetve szükség szerint supportív pszichoterápiás célzatú betegvezetés.
Emellett az osztályok életében is aktív szerepet vállalunk: a szocioterapeutákkal együttműködve, az osztály igényeihez alkalmazkodva közös csoportfoglalkozásokat (nagycsoport, pszichoedukáció, mentálhigiéné, passzív zeneterápia, konfliktusmegoldó csoport, krízisintervenció) szervezünk heti rendszerességgel.

A járóbetegellátásban pszichodiagnosztikai és supportív terápiás feladatokkal egyaránt foglalkozunk. Az ambuláns formában történő pszichodiagnosztikai tevékenység (intelligencia-, demencia-, személyiségvizsgálat) szakorvosi javaslatra illetve kérésre történik, előjegyzés alapján, beutaló nem szükséges hozzá. Az ambuláns beteggel történő pszichoterápiás ellátás főként szintén szakorvosi javaslat alapján történik, illetve önként, beutaló nélkül is kezdeményezhető.
Ez esetben telefonon vagy személyesen történő előzetes időpontegyeztetés után kerül sor az első interjúra. Az első interjús beszélgetés után a pszichológus a beteggel egyeztetve dönt a terápia indokoltságáról, a beteg terápiára való alkalmasságáról, és technikai kivitelezhetőségéről.

A beteggel történő szerződéskötés során megállapodás születik a terápia céljáról, kezelési módszeréről, a beteg és a pszichológus kötelezettségeiről a terápia felé, az ülések gyakoriságáról és a terápia folyamatának várható időtartamáról.

Pszichoterápiás beavatkozás elsősorban szorongásos, pánikjellegű rosszullétek, pszichoszomatikus betegségek, depresszív kórképek, alkalmazkodási zavarok, gyászreakció, öngyilkossági késztetések, kényszeres cselekvések megléte esetén a gyógyszeres terápiát kiegészítve javallt.
Igény szerint, megfelelő számú beteg jelentkezése esetén ambuláns formában csoportos relaxációs tréningeket szervezünk betegeink számára. Pszichotikus betegek részére havonkénti rendszerességgel csoportfoglalkozásokat tartunk. A csoportokra való jelentkezés az alábbi elérhetőségeken folyamatosan lehetséges.

A Pszichodiagnosztika részleg elérhetősége:
I. Pszichiátria épülete, első emelet, Pszichológus rendelő
Telefonszám: 42/ 563-839

Tájékoztatás pszichoterápiában résztvevő betegek számára

Szeretnénk az alábbiakban néhány gyakran felvetődő kérdést megválaszolni, amelyek pszichoterápiában (lelki úton történő kezelésben) résztvevő betegek fogalmaztak meg. Célunk az, hogy a közös beszélgetések a kezelés folyamán minél sikeresebbek legyenek.

Milyen gyakran kell kezelésre járnom?
Egy beszélgetés körülbelül 45 percig tart, és hetente előzetes megbeszélés szerint történik.

Amiről beszélünk valóban köztünk marad?
Minden munkatársunk szigorú titoktartási kötelezettség alatt áll.Viszont mi is arra kérjük Önt, hogy hallgasson mindarról, amit esetleg a kezelés folyamán más betegektől megtud, azáltal, hogy esetleg velük is ismeretséget köt.

Segíthet egyáltalán a beszélgetés?
Már sokszor panaszkodtam másoknak, mégsem változott semmi.
Barátok, vagy kollégák körében, esetleg a partnerével gyakran alakul ki olyan beszélgetés, amikor valaki a saját szemszögéből kiindulva ad tanácsokat, és kifejti, mit tenne az Ön helyében. Ilyen beszélgetések alkalmával bizonyára volt már olyan érzése, hogy minden fontos dolgot nem mondott el a másiknak (tapintatból). Talán azt is észrevette, hogy a másiknak előítéletei vannak, vagy rossz tapasztalatai , amelyek befolyásolják akkor, amikor tanácsokat ad. Lehetséges azonban, hogy Ön találkozott már olyan emberrel is, aki nem csak arra volt képes, hogy egészen az Ön szemszögéből és az Ön álláspontjáról nézze a dolgokat. Lehet, hogy egy tanácsot sem kapott tőle, és Ön mégis megkönnyebbült, és oldottabbnak érezte magát, egyszerűen azért, mert megértésre talált.

Ez a pszichoterápiás beszélgetés különbözik-e egyáltalán más beszélgetésektől?
Olyan légkört szeretnénk az Ön számára biztosítani amelyet az imént ábrázoltunk. A pszichológus igyekszik teljes mértékben az Ön problémáira ráhangolódni, amelyeket Ön föl kíván tárni. Nem akarjuk azonban Önt valamely határozott irányba terelni. A mi beszélgetéseink ebben a vonatkozásban is különböznek attól, amiről az imént beszéltünk, amikor tanácsokat és útmutatásokat kap valakitől. Ezen kívül még egy fontos mozzanat tekintetében is különbség adódik a pszichoterápia és más beszélgetések között: pszichoterápia esetén nem a pszichológustól függő beszélgetésről van szó. Amit Ön elmond, abból Önre nézve sohasem származhat kellemetlenség. Semmiféle kockázatot nem vállal akkor, ha olyan dolgokról beszél nálunk amelyek Önt nyomasztják. Amelyeket azonban eddig elhallgatott, mert attól félt, hogy kedvezőtlen színben tűnik fel.

Mit csinál a pszichológus, ha nem azt fejti ki, mit kell tennem, csak hallgat és figyel?
A pszichológus nem fog hallgatni, hanem megkísérli, hogy mindazt, amit Ön neki mond, érthetővé, világossá tegye az Ön számára, jelentőségét pontosan visszatükrözze. Ilyen módon nagymértékben segítségére lehet abban, hogy önmagát érzéseinek, vágyainak, szándékainak ellentmondásaival jobban megértse.

Azt mondják semmilyen irányba nem akarnak terelni, de valamilyen célja mégiscsak van az egésznek?
Célunk abban áll, hogy Önt hozzásegítsük, hogy önmagával tisztába jöjjön. Szeretnénk, ha önmagával ismét egyetértésben tudna élni. Úgy véljük, hogy a megértés légkörében belső feszültségeit kevesebb szorongás mellett is felismeri és talán megis tudja oldani, könnyebben tud majd dönteni és új felismerésekre eljutni. Ezáltal valószínűleg másképp is fog viselkedni valamelyest a megszokott környezetében. Panaszai, nehézségei is csökkeni fognak ezáltal.

Meglehetősen sokat beszélnek arról, hogy mit csinál majd a pszichológus? Mit várnak tőlem?
Azt várjuk Öntől, hogy lehetőleg nyiltan beszéljen az Önt nyomasztó érzésekről, konfliktusokról. Előfordulhat, hogy csak egy idő után mond valóban fontosat önmagáról: Ez attól függ, hogy milyen fokú megértést tapasztal. Nyugodtan megmondhatja pl. Az 5. vagy 6. ülés után is, hogy valamely esemény, amelyről az elején beszámolt, valójában másképp történt meg. Csakhogy eddig nem volt elég ereje ahhoz, hogy ezt önmagának bevallja. Azt is elvárjuk Öntől, hogy másutt történő ( pl.: gyógyszeres ) kezelésekről beszámoljon.
Nem mindig illik rám, ami itt elhangzott. Nincsenek gondjaim.Egyetlen bajom, hogy nem tudok aludni ( szív - , vagy gyomorpanaszaim vannak, stb. ) ezen beszélgetéssel hogy lehet segíteni?
A pszichoterápiás kezelés előfeltétele, hogy az Ön panaszait belgyógyászatilag is kivizsgáljauk. Az idegorvosi vizsgálatok során olyan adatokat nyerünk, amelyek panaszinak lelki eredetére utalna, olyan nehézségekre, amelyek az Ön egyéni élete folyamán léptek fel. Panaszai mint pl.: izzadékonyság, elpirulás, fejfájás, rosszullétek, szexuális zavarok, a vegetatív idegrendszer hibás működésére vezethetők vissza. Ezt a hibás működést viszont a legkülönfélébb környezeti hatások, konfliktusok előidézhetik. A beszélgetések abban is segíthetnek, hogy a feszültséget és a szorongást csökkentsék. A tartós feszültség, szorongás a vegetatív idegrendszer hibás működését eredményezheti.

Reméljük, hogy valamivel világosabb képet kapott arról, milyen beszélgetéseket fogunk folytatni. Eredményes munkát kívánunk.